Den 01: Oblíbená kniha

1. května 2013 v 11:45 | Nhoriel |  30 days book challenge

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

J.R.R. Tolkien
Anotace:
Když J.R.R. Tolkien počátkem 30. let sepisoval - jak sám uvedl, na základě zcela náhodné inspirace - Hobita jako vyprávění určené vlastním dětem, netušil ještě, že pohádkový příběh o veliké cestě družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za uloupeným pokladem se později stane jedním ze stavebních kamenů rozsáhlého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě a proslaví svého autora doslova po celém světě. Během více než půlstoletí od jeho prvního vydání si Hobita a jeho hrdinu - jenž zprvu jen velmi neochotně opouští pohodlí svého domova, aby během dobrodružné cesty za trpasličím pokladem postuponě získával slávu a uznání svých společníků - zamilovaly miliony čtenářů, kniha se v 60. letech stala jedním z kultovních textů západoevropské a americké mládeže a Bilbo sám si vydobyl čestné místo mezi nesmrtelnými hrdiny světové literatury pro děti. Představovat Bilba, dobráckého čaroděje Gandalfa, draka Šmaka a ostatní protagonisty Tolkienova příběhu dnes už není třeba ani českým čtenářům, kterým se Hobit dostává do rukou již potřetí, tentokrát v úplnosti, včetně autorových vlastním map a ilustrací.

Více snad nemusím moc představovat. Tolkien a jeho Hobit jsou už profláknutí po většině naší planetky a kdo nezná knižní zpracování, jistě už viděl alespoň záblesky toho filmového od Petera Jacksona. A jestli ani to ne...no mohu říct, jen to, že neví o co přichází.
Každopádně zpět ke knize - pokud tedy patříte mezi ty neznalce, děj - ne zrovna zcela jasně vyplývající z anotace - se odehrává ve Středozemi, což je smyšlená zemička, která má své kořeny ve vikingském Midgardu, kde se autor ve značné míře inspiroval. Při překvapivém pozvání za dobrodružstvím Bilbo Pytlík jen překvapeně kroutí hlavou. Je přeci hobit! Dobrodružství není nic pro něj! Cosi v jeho srdci se ovšem nechá zmámit a tak nakonec druhého dne přikyvuje k této výzvě. Během cesty za ztraceným trpasličím pokladem zažívá on i celá skupina trpaslíků, vedená Thorinem Pavézou mnohá dobrodružství při setkání s troly, skřety a dalšími nepěknými tvory. Jejich výpravu doprovází i čaroděj Gandalf, který všechny zachraňuje z mnohých neštěstí. Překvapení na vás čekají na každém kroku a pro hobita, který poprvé vytáhl paty ze svého pohodlného domečku s plnou spižírnou je mnohdy dosti složité přečkat všemožné nástrahy tam venku.
Hobit je zároveň i jakýmsi úvodníkem k Pánovi prstenů. Zjišťujeme, jak Bilbo získává Prsten Moci, poznáváme zákeřného Gluma v jeho jeskyni pod Mlžnými horami a celá ta legenda ze Středozemě už začíná dávat o něco větší smysl.
V první řadě bych měla říct, že Hobit není ta nejvíce oblíbená knížka. Samozřejmě je skvělá, ale co se oblíbenosti knih týče, tak...řekněme, že jich je krapátko víc. Nicméně kousek nad nimi je pár vytříbených "superknih", z nichž mi na mysl momentálně přišel právě Hobit. Vybrala jsem ho hlavně kvůli tomu, že - co si pamatuji - to byl právě tento 257-mi stránkový příběh, plný trpaslíků, elfů, skřetů, obřích orlů a jiných fantastických výmyslů, který mě uchvátil tak, že jsem pak začala číst další knížky. V dětsví mě vážně dost oslovil, protože je sepsán ve spíše pohádkovém duchu a boj dobra a zla, to bylo něco přímo pro mě.
Líbilo se mi především to, že Bilbo je vážně rozmazleným hobitem, který se zajímá jen o své pohodlí a plný žaludek. Když je před něj pak postaveno takovéto dobrodružství a on se ho rozhodne prožít, jaksi v tom vidím svou vlastní touhu po dobrodružství...
Na závěr mohu říct snad jen to, že tato knížka vás jistě uchvátí, stejně tak jako uchvátila jiné. Takže pokud nemáte co číst a toužíte po dobrodružství, vydejte se do Středozemě.

Uff...tak první příspěvek hotov. Koukám, že tento projekt bude asi vážně výzva :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 redfox222 redfox222 | 1. května 2013 v 12:54 | Reagovat

Pěkná recenze :)
Sice jsem to četl už hrozně dávno, ale i tak mi v paměti utkvěly dvě věci z této knihy.
Za prvé - hádankářský souboj mezi Glumem a Bilbem, a za druhé to, že v celé knize není jediná ženská postava ??? . Zajímalo by mě, kolik lidí, co tvrdí, že Hobita četlo, si toho všimlo :-P :-)

2 nhoriel nhoriel | E-mail | Web | 1. května 2013 v 15:19 | Reagovat

Díky :-)
Přiznávám, hádánky jsem vynechávat nemusela...ale tak stalo se. A ženy? No...asi je nám podle něj určeno zůstat někde za plotnou a honbu za poklady přenechat zdatnějším mužům :-? :-P

3 Daisy Daisy | 2. května 2013 v 16:10 | Reagovat

hezké :)

4 Jubida Jubida | Web | 18. července 2017 v 18:05 | Reagovat

Ako sa dostať zdarma iPhone6? Veľmi jednoduché! Podrobnosti WEB!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama