Den 03: Kniha, která tě rozesměje

3. května 2013 v 15:12 | Nhoriel |  30 days book challenge

Barva kouzel

Terry PratchettAnotace:
Ve světě, který leží na krunýři obrovské želvy, se vydává na cestu rozverná, temperamentní a neuvěřitelně výstřední výprava. Setkáte se s lakomým a naprosto neschopným čarodějem Mrakoplašem, naivním turistou Dvoukvítkem, jehož Zavazadlo za ním běhá jako pes na stovce malých nožiček, s draky, kteří existují pokud na ně opravdu věříte, a samozřejmě dojdete až na okraj této podivné planety.

Nevěděla jsem, jak přesně toto téma pojmout. Zda-li jde o smích ohledně jakéhosi "směšného" obsahu knihy nebo o smích, který prostě po přečtení pár řádků vyletí sám. Nakonec jsem se přiklonila k druhé možnosti a výsledkem je kniha od pana Pratchetta - Barva kouzel. Jde o celkově první knihu z Úžasné Zeměplochy a zároveň i první knížku, kterou jsem si od autora zatím stihla přečíst. Bohužel... Ráda bych se vrhla do dalších, ale jaksi momentálně nemám dost času, což mě dost štve. Na prázdniny si ale plánuju přečíst další díly, takže si snad konečně trochu rozšířím obzory.
Ve zkrácenosti - na Zeměplochu přicestuje oficiálně první turista, mimo jiné z jiného kontinentu, kde pracoval jako úředník, známý pod jménem Dvoukvítek. Kromě jakési dětské naivity a téměř až fanatické víry v hrdiny si s sebou přiveze ještě své Zavazadlo ze dřeva Myslícího hruškovníku (za které by si mohl koupit snad polovinu Zeměplochy) se stovkou nohou, přeplněné spoustou peněz (s níž by koupil tu druhou půlku) a jiných věciček nutných k přežití na dovolené. V hlavním městě Zeměplochy Ankh-Morpoku se chce Dvoukvítek ubytovat v jedné putyce, kde si ho všímá i nedostudovaný čaroděj Mrakoplaš, mimo jiné znalý jazyků a proto se s ním dokáže domluvit. O bohatém turistovi se šíří zprávy celým městem a mnozí začínají projevovat zájem o jeho sympatie - nebo spíše sympatie jeho Zavazadla. Vše nakonec vyvrcholí až v bitko, z níž Dvoukvítek vyvázne díky svému Zavazadlu, neohroženě bránícímu svého pána a společně s Mrakoplašem uprchne z hořícího města. Následně si Mrakoplaše najme jako průvodce a čaroděj s vidinou tučného platu na jeho nabídku kývne. Předem ovšem netuší, co vše ho s po dobrodružství toužícím Dvoukvítkem čeká...
Oslovila mě zde především forma psaní a nápady, které autor do příběhu zakomponoval. Nalezneme zde postavy s inteligencí lískového ořechu (jako třeba barbara Hruna) a naproti tomu i lstivé "záporáky" v podobě Smrtě, který se snaží konečně zprovodit Mrakoplaše ze Zeměplochy. Celý příběh je provázen i otázkou čarodějovi minulosti, důvodů proč nedostudoval a jaký "postih" ho během jeho studia postihl. Zbytek je dokořeněn vypravováním o hře bohů, kteří hrají za hrdiny v knize jednu hru.
Zní to možná dost zmateně, ale tak co ode mě není zmatené, že? Po celou dobu příběhu jsem se musela minimálně ušklíbat, protože Pratchett dokázal sepsat vážně neuvěřitelné čtení, které mou šílenou bytůstku značně oslovilo.
Na závěr tedy zvedám palec vzhůru a doporučuju.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Akiyama Kara Akiyama Kara | Web | 3. května 2013 v 15:21 | Reagovat

Tuhle knížku jsem nedávno četla a naprosto mě okouzlila. V brzké době plánuji její zakoupení v originále, v češtině si je asi jen půjčím. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama